Fotelik montowany tyłem

Dlaczego warto przewozić dziecko w foteliku montowanym tyłem?

Fotelik RWF to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Przez wielu rodziców są niedoceniane. Czy mogą być realna alternatywą dla fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy?

 

RWF to fotelik, który montowany jest tyłem do kierunku jazdy w samochodzie. Foteliki samochodowe Lionelo w przedziela wagowym 0-13 kg to właśnie RWF. Część fotelików w przedziale 9-18 kg i 9-25 kg również taką zdolność posiada. W sklepach z artykułami dla dzieci można spotkać kilka modeli takich właśnie fotelików.

 

Różnica między fotelikami FWF i RWF

Różnica między fotelikami FWF i RWF wynika z prostych zasad fizyki. Dziecko, jeżeli jedzie w samochodzie w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy, podczas zderzenia otrzymuje nacisk na szyję w wysokości 200 kg, przy prędkości samochodu na poziomie 50 km/h. Jak możemy sobie wyobrazić, szkody z takiego tytułu mogą być naprawdę duże.

 

Fakty i mity na temat fotelików RWF

W Polsce powstało bardzo dużo mitów na temat fotelików RWF. Opinie rodzice najczęściej wyrabiają sobie podczas rozmów ze sprzedawcami, a także czytając artykuły w Internecie. Niestety, ale większość sprzedawców nie zachęca do kupowania fotelików RWF. Wyczuli oni łatwy zysk w sprzedaży innych rozwiązań. W internecie można znaleźć bardzo dużo propozycji tanich fotelików FWF, które zachęcają przede wszystkim ceną do kupienia.

 

Modeli fotelików RWF na polskim rynku jest zaledwie kilkanaście. Większość producentów ma w swojej ofercie chociaż jeden taki fotelik. Jednak, nie każdy fotelik tego typu pasuje do każdego samochodu. Foteliki samochodowe Baby Safe (https://techsat24.pl/foteliki-samochodowe-babysafe-sklep)  jednak nie pasują tylko do SUV-ów. Spokojnie można je umieścić również w samochodzie mniejszym. Bez problemu mieszczą się w takich modelach, jak na przykład Skoda, Opel czy Volkswagen. To, że auto nie należy do największych, nie oznacza, że trzeba rezygnować z fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy. Nie jest to żadną przeszkodą. Trzeba tylko trochę chęci, a także dobrania odpowiedniego fotelika dopasowanego do wielkości miejsca, jakie dostępne jest w samochodzie.