Fotelik 4Baby Isofix

Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX – czy warto je kupić?

Prawdziwym standardem na rynku są foteliki mocowane w systemie ISOFIX. Polega to na stałym zamontowaniu bazy fotelika na tylnej kanapie. Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

 

Foteliki samochodowe z Isofix pozwalają na bezpośrednie połączenie urządzenia z szkieletem nadwozia. Sprawia to, że w przypadku kolizji fotelik wraz z maluchem nie zmieni swojego położenia. Oczywiście, system taki ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Podstawową zaletą jest to, że można taki fotelik zamontować w bardzo łatwy sposób. Foteliki samochodowe z Isofix po prostu zatrzaskuje się w bazie. Znacznie wpływa to na bezpieczeństwo montażu, ponieważ dopiero, gdy usłyszymy kliknięcie, będzie to oznaczało, że fotelik jest zamocowany prawidłowo. Pozwoli to uniknąć wielu pomyłek i związanych z tym niebezpiecznych sytuacji. Sama baza jest przyczepiana do specjalnych uchwytów, ulokowanych w stelażu tylnej kanapy, tak samo jak są przymocowane zatrzaski pasów bezpieczeństwa. Standardowe foteliki mocowane pasami bezpieczeństwa również są bezpieczne. Ale statystyki pokazują, że taki foteliki większość rodziców montuje niewłaściwie.

 

Foteliki samochodowe z Isofix posiadają 3 punkty zaczepowe. 2 zaczepy mocowane są do metalowych punktów zakotwiczenia znajdujących się pomiędzy oparciem, a siedzeniem w samochodzie. Trzecim punktem jest Top tether lub noga stabilizująca. Zaczep pasa Top tether znajduje się na spodzie bagażnika. W samochodach nowej generacji zaczep ten jest bardzo dobrze widoczny. Pas Top tether należy starannie wpiąć do zaczepu i mocno naciągnąć. Naga stabilizująca jest natomiast rozparta na podłodze samochodu pomiędzy tylnym, a przednim siedzeniem. Musi ona być odpowiednio rozparta, aby mogła prawidłowo spełnić swoją funkcje.

 

Foteliki samochodowe z Isofix to świetne rozwiązanie dla osób nie mających cierpliwości do dokładnego montowania standardowych fotelików mocowanych pasami bezpieczeństwa. Ceny dobrych fotelików z ISOFIX są nieco wyższe niż standardowych fotelików. Jednak za komfort oczywiście trzeba płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *